Ana Sayfa Genel Sağlık

Böbrek Taşı Nasıl Dökülür?

Böbrek Taşı Nasıl Dökülür?

Böbrek taşı nasıl dökülür diye soracak olursak bunun ağrısı kolay tarif edilebilecek bir ağrı değildir. Fakat çok şiddetli olan bu ağrıyı azaltma yöntemleri vardır.

Böbrek ve idrar yolları taşlarının oluşumu %25 kalsiyum taşları %30 kalsiyum ve fosfat taşları,%12 ürik asit taşları ve %5 sistin taşları olarak görülür. Ortalama taşların büyük bir kısmını kalsiyum içermektedir. Eğer bu oluşan taşları olması gerektiği büyüklükte ise boşaltım sisteminde bir sıkıntı yaratmadan dışarı atılır fakat olması gerektiğinden fazla büyükse dışarı atılması sırasında ciddi ağrılara yol açar ve bu duruma böbrek taşı dökmek denir.

Böbrek taşı nasıl dökülür sorusuna değinmeden ilk olarak böbrek taşı nasıl oluşur ona bir göz atalım.

Böbrek Taşı Nedir?

Böbreğin içerisindeki kanalarda oluşan mineral katkılı oluşan sert taneciklere böbrek taşı denir. Böbrek taşı riski kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir bu oran %75 civarındadır

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur

Böbrek taşı nasıl oluşur sorusu net olarak bilinmese de bu güne kadar yapılan tetkikler sonucu ortaya çıkan sonuçlar şöyle;

Genetik yatkınlıklar

İdrar yolu mekanizmasındaki bozukluklar

Gut hastalığı

Kronik bağırsak rahatsızlıkları gibi bazı nedenler böbrek taşı oluşumunu etkilediği kanıtlanmıştır.

Böbrek Taşı Oluşumunu Arttıran Faktörler nelerdir?

  • Gün içerisinde yeterince sıvı almamak
  • Aile yapısında taş dökme problemi olması (genetik)
  • Kronikleşmiş bağırsak iltihapları
  • Gut hastalıkları
  • Gün içerisinde tüketilen besinler
  • Strese bağlı olarak sindirim sisteminin düzgün çalışamaması sonucu olan faktörler

Böbrek Taşı Nasıl Dökülür ve Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşı yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Böbrek taşı dökümü öncesinde vücut ta boşaltım sırasında bazı farklılıklar olabilir. Bunlardan bazıları Kanamalı idrar, böbreklerde ağrı, idrar sırasında yanma gibi bazı belirtiler görülebilir. Böbrek taşı dökümü başladığı sırada ilk olarak şiddetli ağrı başlar bunun nedeni taşın idrar yoluna doğru hareket etmesi veya tıkaması sonucu oluşur. Bu ağrılar taşın olduğu tarafta hissedilir veya sırtta ve karnın alt bölgelerinde kramplar şeklinde hissedilebilir. Eğer taş idrar yolundan atılamayacak kadar büyükse idrar yollunda takılır ve ağrı şiddeti taşın büyüklüğüne göre artış gösterir. Vücutta tespit edilen çapı çok büyük değilse hastaya ağrı kesiciler ve idrar kayganlaştırıcılar verilerek taşın dökülmesi izlenir. İlaçla düşürülmesi mümkün olmayan taşlarda ise daha fazla zaman kaybedilmeden endoskopik ve lazer yöntemiyle taşa müdahale edilerek vücuttan çıkartılması sağlanır.

SON YAZILAR