Ana Sayfa Genel Sağlık

Beyin Damar Tıkanıklığı Önemli!

Beyin Damar Tıkanıklığı Önemli!

Günden güne artmakta olan beyin damar tıkanıklığı yanlış beslenme, yüksek tansiyon, yaşlılık ve başka hastalıklar gibi etkenler sebebiyle görülmektedir. Bu hastalığın meydana gelmesi sonucunda, beyine giden oksijen miktarında azalma olur. Yeterli derecede oksijen alamayan beyinde, kalıcı hasarlar, hatta ölüme neden olabilecek problemler meydana gelebilir.

Vücudumuzun en önemli organı olan beyin de erken teşhis yapılabilmesi oldukça önemlidir. Çünkü beyinde görülebilecek en küçük problemler dahi hayatı riske atabilir. Bu nedenle en ufak bir belirtide dahi hemen zaman kaybı yaşamadan kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Beyin Damar Tıkanıklığı Neden Olur?

Beyin damarı tıkanıklığına neden olan bazı hastalıklara aşağıda yer verdik;

1-Şeker Hastalığı

Beyin damar tıkanıklığının en sık görülme nedenlerinden birisidir. Şeker hastalığı kılcal damarlarda hasar oluşmasına neden olabilmekte, aynı zamanda kolesterolün sebep olduğu damar çeperinde kalıntıların birikmesini hızlandır. Bunun sonucunda damar tıkanıklığı meydana gelir.

2-Yüksek Tansiyon

Ülkemizde beyin damar tıkanıklığı görülmesinin başlıca nedenlerinden birisidir. Yüksek tansiyon vücudumuzda bütün damarlarda hasara neden olabilir. Bu nedenle beyin damarlarında görülen tıkanıklıkların başında gelmektedir.

3-Kolesterol

İyi ve kötü huylu kolesterol olarak ikiye ayrılır. İyi huylu olanı damarların iç çeperlerini temizlemektedir. Kötü huylu olan ise damar iç çeperlerinde kalıntıların kalmasına neden olur. Bunun sonucunda ise artan kalıntılar damar tıkanıklığı oluşmasına zemin hazırlar. Bu nedenle beyin damar tıkanıklığı görülme riskini arttırmaktadır.

Kötü huylu kolesterolün oluşmasına neden olan faktörler;

 • Aşırı kilolu olmak
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Tütün içerikli ürünler kullanılması
 • Aşırı tüketilen hayvansal yağlar

4-Kalıtsal Hastalıklar

Bazı kalıtsal hastalıklar beyinde görülen damar tıkanıklıklarına neden olduğu bilinmektedir. Bunlardan birisi hiperhomesisteinemi kalıtsal hastalığıdır.

Beyin Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Belirtiler yaşa ve beyinde oluşan bölgeye göre farklılık gösterebilmektedir. En sık görülen beyin damar tıkanıklığı belirtileri ise hareket etmekte zorluk çekme, konuşmada bozukluklar, kollarda ve bacaklarda tutmama gibi birçok belirti ile kendini gösterebilir.

Genelde belirtiler başladığı andan itibaren kişi yavaş yavaş bunları farketmeye başlar. Fakat sıklıkla yaptığımız bir hata olan nasılsa geçer düşüncesiyle önemsenmez. Hastalık yavaş yavaş ilerlemeye devam eder. Bu sebeple şikayetiniz ne olursa olsun hemen bu durumdan şüphelenip bir hekim kontrolüne gitmek hayati öneme sahiptir.

Beyin damar tıkanıklığında ilerlemeli olarak görülen belirtiler;

 • Kaslarda görülen zayıflıklar
 • Bilinç de karmaşıklık yaşanması
 • Konuşmada meydana gelen bozukluklar.
 • Aniden görülen ve sıklıkla artan bayılmalar
 • Felç geçirilmesi

Beyin Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Tedavi süreci hastalığın ilerlemesi durumunda görülen ağır belirtiler ya da kontrol amaçlı bir hekime gidilmesinden sonra hastalığın teşhis edilmesiyle başlar.

Beyin damar tıkanıklığı tedavi süreci nasıl ilerler;

 • Hekim tarafından hasta muayene edilir.
 • Görüntüleme yöntemleri olan BT, MR kullanılarak hastalık tanısı konulur.
 • Çekilen görüntüler sayesinde beynin hangi bölgesinde olduğu tespit edilir.
 • Hastalığın durumuna göre tedavi süreci hazırlanır.
 • Duruma göre ilaçla tedavi, Anjiografi veya Cerrahi işlem uygulanır.

Yapılan tedaviler sonucunda hastalığın tedaviye yanıt verme süreci ise hasarın boyutuna, erken teşhis edilmesi gibi nedenlere göre değişiklik gösterir.

SON YAZILAR