Ana Sayfa Genel Sağlık

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir?

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir?

Günümüzde masa başı işler, hareketsiz yaşam tarzı gibi nedenler birçok hastalığa davet çıkarmaktadır. Bu yaşam tarzından dolayı sıkça karşılaştığımız bel fıtığı sorunu da bunlardan birisidir. Yaşam tarzımız bu şekilde devam ettiği sürece bel fıtığına ne iyi gelir gibi sorunlara cevap aramaktan ziyade buna benzer eklem, kemik hastalıkları gibi sorunlarla uğraşmamızın an meselesi olacağını unutmamalıyız.

Genel olarak ülkemizde veya dünyada bel fıtığı oluşmasının nedenlerinden olan hareketsiz yaşamı dile getirmiştik. Fakat bunun dışında ağır yük kaldıranlar yada spor yaparken hareketlerin yanlış yapılması sonucu daha sık karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple bel fıtığına iyi gelen egzersizler anlatılmadan önce yanlış yapılan sporun dahi bu soruna sebep olduğunu bilmenizde fayda vardır.

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

bel fıtığına iyi gelir

  • Ağrınız başladığından itibaren kendinizi olduğundan daha fazla korumaya özen göstermeli ve eğilmenize yada belinizin bükülmesine neden olabilecek hareketlerden kaçınmanızda fayda var.
  • Eğer ağrılarınız birkaç gündür devam ediyorsa ağrıyan kısma sıcak su torbası koymanız oranın kan akışını hızlandıracağı için rahatlama sağlayacaktır.
  • Uzanır pozisyonda dizlerinizi sırasıyla yavaş bir şekilde kendinize doğru çekip bırakmanız bel fıtığına iyi gelen hareketler arasında yer almaktadır. Bu sebeple bu hareketi doğru bir biçimde yaparak ağrınızı hafifletebilirsiniz.
  • Genellikle 4-5 gün içinde geçmekte olan bu ağrılar devam ederken yapacağınız hareketler sırasında yardım almanız daha iyi olacaktır. Eğer ağrılarınız 1 haftayı geçmesine rağmen hala devam etmekte ise bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin.

Yukarıda size bahsettiğimiz konulara uyduğunuz sürece ağrılarınızın artmasını engellemiş olur, aynı zamanda hafiflediğini gözlemleyebilirsiniz.

Evde Bel Fıtığına Ne İyi gelir?

bel fıtığına ne iyi gelir evde

  • Öncellikle hekiminizin size verdiği kas gevşetici ilaçları, kremleri düzenli bir şekilde kullanmaya devam edin.
  • Fazla kilolarınız varsa belinize binecek yük kilolarınızla doğru orantılı olduğundan, zayıflamak öncellikli hedeflerinizden biri olmalıdır.
  • Düzenli olarak iki günde bir yapacağınız bel fıtığına iyi gelen sporlar, iyileşmenizi oldukça hızlandıracaktır. Bu sebeple düzgün şekilde yapılacak hareketler size zarar değil yarar sağlayacağı için doktorunuzun size verdiği spor ve egzersizleri yapmaktan çekinmeyin.
  • Belinizi soğuktan korumaya özen gösterin. Çünkü soğukta kaslarınız kasılır. Bunun için korse yada sıcak tutacak bir şeyler giymeniz oldukça önemlidir.
  • Bir şeyler taşımak zorunda kaldıysanız, ağırlığı her iki elinize dengeli bir biçimde dağıttığınız’dan emin olun.
  • Belinizi kütleterek, çekerek iyileştirebileceğini söylen kişilerden kesinlikle uzak durunuz. Çünkü yapılacak yanlış bir hareket sonucunda sakat kalabilir veya geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilir.

Mümkün ziyade bel fıtığına ne iyi gelir evde sorusundan ziyade uzman hekiminizin size verdiği ilaç, krem ve hareketleri zamanında doğru şekilde yapmanız ve kullanmanız çok daha doğru olacaktır.

SON YAZILAR