Ana Sayfa Genel Sağlık

Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet Hastalığı Nedir?

İlk kez Türk dermatolog olan Hulisi Behçet tarafından keşfedilen hastalık literatüre Türk dermatoloğun soy ismi şeklinde yer almıştır. Behçet hastalığı geçici olmayıp ağız bölgesinde ve genital bölgede yaralar şeklinde kendini gösteren damar sinir ve eklemleri etkileyen iltihaplı bir romatizma hastalığıdır.

Behçet Hastalığının Sebebi Nedir?

Behçet hastalığın sebebi yapılan ve halen süren araştırmalarda kesinleşmemiştir. Hastalığın nedeni  tam olarak halen bilinmemektedir. Ancak hastalığın genetiksel olduğu ortaya koyulmuştur. Yani ailede behçet hastalığı hikayesi olması yeni nesillerinde hastalık riski taşıdığı kesinleşmiştir. Bejçet hastalığının sebebi çevresel faktörler ve bazı enfeksiyonlardan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Behçet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Behçet hastalığının tanısı tamamen klinik bulgular ile konulsa da cinsiyet ayrımı olmaksızın bayanve erkeklerde ve hatta çoçuklarda bile aynı belirtileri göstermektedir. Behçet hastalığın şiddeti ve yaraların büyüklüğü  bayanlara oranla erkeklerde daha şiddetli ve daha büyüktür. Yazımızda yer verdiğimiz belirtilerden birkaçı varsa mutlaka bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

Ağız

Behçet hastalığın en belirgin ve klasik belirtisi ağız içinde oluşan yaralardır. Bu yaralar genellikle oval şekilli olup içi küçük oyuklu ve şiddetli ağrılıdır. Genellikle dudak iç kısmında ve yanak içinde çıkan bu yaralar yılda 6 yada kez kendini gösterir. Bazı durumlarda dil üzerinde bile görülmektedir.

Göz

Gözün arka ön ve iç kısmında şltihaplı hücre birikmesine neden olan bu hastalık gözde ağrı, kızarıklık ve ışığa hassasiyet şeklinde kendini gösterir. Behçet hastalarının geçirilen her atak sırasında gözde mutlaka kızarıklık ve ağrı şikayeti olmaktadır. Tedavisi için çok zaman geçirilmiş olan hastalarda behçet hastalığı gözde görme duyusunu bozarak hatta körlüğe bile sebep olmaktadır.

Deri

Behçet hastalığı deride cilt döküntülerine neden olur. Deride kızarıklık ve şişkinlik olarak belirtiler de göstermektedir. Kabartılar sivilceye benzemektedir. Bu kızarmış olan kabartılar kendilerini uç kısmının olmayışından dolayı sivilceden kolayca ayırt edilmesini sağlarlar. Deride özellikle bacakların önkıslımda diz altında yoğunluk gösterirler.

Genital bölge

Erkeklerde skrotum ve peniste oyuklar şeklinde ağrılara bayanlarda ise vaina ve vulvada kızarık yaralara neden olur. Genital bölgede oluşan bu yaralar iyileşirken iz bırakabilir. Yara izleri genellikle oval şekilli olup beyaz renklidir.

Eklem

Behçet hastalığın en belirgin özelliği eklemlerde şişkinlik ve kızarıklık oluşturmasıdır. Romatizmal bi hastalık olduğu için eklemlerde şiddetli ağrılar meydana getirmektedir.

Akciğer

Akciğerlerde arterlerde baloncuk benzeri kabarcıklara neden olur. Zamanla bu baloncukcuklar genişleyebilir ve yırtılabilir. Bu durum akciğerlerde yoğun bir kanamaya neden olabilir.

Beyin

Behçet hastalarının en büyük şikayetlerinden biriside baş ve ense ağrılarıdır. Ense sertliğine neden olan bu hastalık bazı durumlarda bilinç kaybı, inme kişisel bozukluklar gibi ruhsal değişimlere sebep olmaktadır.

Damar

Behçet hastalığı büyük damarlarda akciğerlerde oluşan baloncuğa benzer şişkinliklere neden olurken, toplar damarlarda iltihaptan kaynaklı olarak yapışık pıhtı oluşturmaktadır.

SON YAZILAR