Ana Sayfa Çocuk Hastalıkları

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı

Doğuştan kalça çıkıklığı küçük yaştaki çocuk gruplarında daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Doğuştan kalça çıkığı erkenden fark edilip tedavi edilmezse kalıcı sakatlıklara neden olabilir. Bebek anne karnında gelişmek üzereyken normal olmayan bazı durumlar sonucu bebeklerde kalça çıkığı oluşabilir. Genel olarak kaça çıkığı tek taraflı olur. Bebeğin bir bacağı daha kısa görülmesi belirtilerinden birisidir.

Kalça Çıkığı Belirtileri

Dikkatli bir anne ya da aile bireyi bebeğin kalça çıkıklığı problemini fark edebilir. Bebeklerde kalça çıkığı belirtileri şöyledir;

  • Bebeklerde bir bacak diğerine oranla uzun veya kısaysa
  • Bebeğin altı temizlenirken bacakların her iki tarafa da eşit açılmaması
  • Bebeğin altını temizleme sırasında bebeğin kalçasından tıkırtı sesleri gelmesi
  • Yürüme çağına gelmiş çocuklar hala yürüyemiyorsa
  • Bacaklarda asimetrik bir düzensizlik varsa

Bebeklerde Kalça çıkıklığı neden olur? Sorusuna cevapları maddeler halinde sıraladık.

Kundak

Ülkemizde kundaklamanın çok eskiden gelen bir yöntem olduğunu biliriz. Maalesef günümüzde binlerce çocukta kalça problemleri çıkmasında kundağın etkisi çok büyüktür.

Bezleme

  • Genel olarak bebeklerde kullanılacak bezlerin geniş olması gerekmektedir
  • Küçük bez kullanımından kaçınılmalıdır
  • Bezler kasık hizasında bağlanmalıdır
  • Normal sıradan bir bez bağlamak yerine hazır satılan bezleri bağlamak daha sağlıklıdır
  • Bezlerin dar ve sıkı bağlanması, küçük olması ve kasık hizasında bağlanmaması kalça gelişimini olumsuz yönde etkiler

Hatalı Giyindirme

Bebeklerde genel olarak ailenin ekonomik nedenlerinden kaynaklı veya bir alışkanlık olarak bebeklere dar ve küçük elbiseler giydirilmektedir. Bu hatalı giyindirme bebeklerin kalça gelişimini olumsuz yönde etkiler ve bebeklerde kalça problemleri oluşmasına sebep olur.

Hatalı Taşıma

Bebekler doğumlarından sonraki ilk aylarda taşınırken sarılarak taşınması kundak etkisiyle aynı olacağı için çok yanlıştır. Bu taşıma yöntemi kalça kemikleri gelişmemiş bebekler için çok yanlış bir yöntemdir.

Bebeğinizde Kalça Çıkığı Tedavisi

Birçok hastalıklarda olduğu gibi bebeklerde kalça çıkığı erken teşhisinde çok önemli bir unsurdur. Bebeklerde kalça çıkığı tedavisi ilk 4 ay içinde bu olumsuzluk fark edilirsi alçısız ve ameliyatsız tedavi ile bebeğiniz tamamen normal bir kalçaya sahip olabilir.

6 aydan büyük bebeklerde kısmen alçı veya ameliyat yöntemiyle başarı elde edilir. 1 yaşını geçmiş çocuklarda uygun tedavi ve ameliyat yapılırsa başarı oranı bir hayli yüksektir, bu tedavi sırasında çocuk ortopedisinde deneyimli doktorların başarı oranları çok daha fazla olacaktır.

SON YAZILAR