Ana Sayfa Çocuk Hastalıkları

Bebeklerde Alerji Neden Olur?

Bebeklerde Alerji Neden Olur?

Bebeklerde alerji  bir çok  çok sebep sonucunda görülebilir. Fakat alerji görülen bebeklerin yapılan klinik testler sonucunda genel olarak bağışıklık sisteminin zayıf olduğu bebeklerde daha çok görüldüğü gözlemlenmiştir.

Bebeklerde Alerji Belirtileri

Besin alerjileri:  Bebeklerde alerji en çok gıdalar sebebiyle oluşmaktadır. Örneğin yumurta, inek sütü ve buğday  gibi besinler, bebeklerde en sık alerjiye sebep olur. Genel olarak bu gıdalar bebeklerde görülen alerjilerin %90’ından sorumludur. Besin alerjisi kendini burun tıkanıklığı ile göstermeye başlar, sonrasında yüzde şişme, vücutta oluşan kızarıklıklar, ishal ve isilik şeklinde belirtileri devam eder.

Çevresel alerjiler: Böcek ısırması, arı sokması ve böcek zehri gibi durumlar sonucunda oluşan alerjik reaksiyonların görülmesiyle başlar. Belirtileri ise kızarıklık, ağız veya vücudun bazı bölgelerinde oluşan şişlik, baş dönmesi ve nefes almada zorluk çekme gibi kendini göstermektedir.

Mevsimlik alerjiler: Mevsimlik alerjilerin görülmesinin en büyük nedenleri arasında polenler, çim ve otlar sebebiyle görülmektedir. Mevsimlik alerjilerin belirtileri  gözlerde oluşan sulanma, öksürük, hapşırma ve burun akması gibi kendini gösterir.

Anafilaksi alerjiler: İlaçlar, böcek ısırmaları ve arı sokması sonucunda vücudun gösterdiği reaksiyonlar sonucunda oluşur. Bu alerji tipi ölümcül olabilmektedir. Belirtileri ise boğazda şişme, bilinç kaybı, solunum almada güçlük çekme ve bayılma gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Bebeklerde Alerji Nasıl Geçer?

Besinler sebebiyle görülen alerjilerde, tedaviye ilk olarak hangi besinin alerjiye sebep olduğu tespit edilip o besinlerden uzak durulması gereklidir. Eğer anne sütü  alerjiye sebep olmaktaysa anne alerjiye sebep olan gıdanın tüketimine son vermelidir. Bu gibi durumlarda kendi başınıza bir şeyler yapmak çocuğunuz sağlığını tehlikeye atabilir. Bu sebeple ilk yapılacak olan şey  doktorunuza başvurup, alerjiye sebep olan gıdanın tespit edilip, kullanımının kesilmesi gereklidir.

Çevresel faktörler sonucunda görülen alerjilerde ise, örneğin böcek ısırması veya arı sokması sonucunda sokulan veya ısırılan bölgenin hemen temizlenmesi ve ayrıca bu bölgelere soğuk kompres uygulamanız fayda sağlayacaktır. Eğer bayılma, şişme, nefes almada zorluk gibi belirtiler baş gösteriyorsa hemen bir doktora başvurmalısınız.

Mevsimlik alerjiler sebebiyle görülen alerjilerde genellikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Alanında uzman bir doktor başvurup doktor kontrolü altında tedaviye başlanmalıdır.

Anafilaksi durumunda ise bebek hemen hastaneye götürülmelidir. Bu alerji ölümcül sonuçlar doğurabildiğinden hemen müdahale edilmesi olası durumların önüne geçebilmek için oldukça önemlidir.

SON YAZILAR