Ana Sayfa Genel Sağlık

Baş Ağrısına İyi Gelen 5 Bitki Çayı

Baş Ağrısına İyi Gelen 5 Bitki Çayı

Her insan baş ağrısını hayatında en az bir kere tecrübe etmiş olmakla birlikte, pek çok insan için bu tecrübenin sayısı birden fazladır. Günlük yaşamın yoğun iş temposu dolayısı ile beyin yorgunluğunun ortaya çıkartabileceği baş ağrısını, gürültülü ortamlarda bulunmak, sürekli bilgisayar ekranına bakmak da oluşturabilir. Ancak sinüzit, migren gibi problemlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Aniden ortaya çıkan ve kronik hal alan baş ağrısının nedeni, beyindeki bir tümör de olabilir. Bu nedenle, sorunu hafife alıp sıradanlaştırmadan önce doktor kontrolünden geçmek gerekir. Ama eğer gerçekten sıradan olduğu anlaşılırsa, baş ağrısını ilaçsız geçirme yöntemlerinden yararlanılabilir. Bununla birlikte, baş ağrısına iyi gelen 5 bitki çayı da bulunmaktadır.

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirme Yöntemleri

Baş ağrısı ilaçsız

■ Bir bardak suyun içerisine yarım limonun suyunu sıkıp, üç tane de nane yaprağı ilave edin ve bardağın ağzını kapatarak bu karışımın beş dakika kadar beklemesini sağlayın. Sonrasında, temiz bir bezi bu su ile ıslatın ve alnınıza koyarak 15 dakika bekletin. Ardından bezi tekrar ıslatın ve 15 dakika daha beklemesini sağlayın.

■ Bazı kokular baş ağrısını tetiklerken, bazı kokular da baş ağrısını ilaçsız geçirmeye yararlar. Güzel ama yoğun bir koku baş ağrısının nedeni olabilir. Nane yağı ya da eczanelerde satılan migren taşını koklamak ise baş ağrısının geçmesine yardımcı olur.

■ Ayaklarınızı sıcak suyun içerisinde bekletirken, ensenize de bir buz torbası yerleştirin. Vücudunuz bu farklı ısılar dolayısı ile kan dolaşımının daha hızlı gerçekleşmesini sağlayacak ve bu durum damarların açılmasını olanaklı hale getirecek ve baş ağrısı geçecektir.

■ Elinize bir buz kalıbı alın ve var gücünüzle sıkmaya başlayın. Üşüyeceğiniz doğrudur. Elleriniz buz gibi olacaktır. Ancak bu durum, ağrı eşiğinizi arttırarak, baş ağrısını azaltacaktır.

■ Baş ağrısını ilaçsız geçirme yöntemlerinden bir diğeri de dedelerimizden günümüze kadar gelmiş olan, ağrı eşiğini farklı bir noktaya yönlendirme durumudur. Baş parmağınız ile işaret parmağınız arasında kalan boşluğu, diğer elinizle olabildiğince sıkın. Acıyacak! Ama zaten amacınız da ağrı hissini başınızdan başka bir noktaya almak olacak. Bu yöntem baş ağrısı üzerinde iyi bir etkiye sahiptir.

■ Bir tane kalem alın ve alt – üst dişlerinizin arasına yerleştirin. Ancak kalemi güçlü bir şekilde sıkmayın. Önemli olan alt çenenizin serbest kalabilmesidir. Bu sayede baş ağrısını azaltabilirsiniz.

■ Çiğ bademin içeriğinde Salisilin isimli bir madde bulunmaktadır. Bu madde ile baş ağrısından kurtulabilirsiniz. Sadece yirmi tane çiğ badem yemeniz yeterli olacaktır.

Baş Ağrısına İyi Gelen 5 Bitki Çayı

baş ağrısı için bitki çayı

Kasımpatı: İngilizler’in baş ağrısını geçirmek için kullandıkları kasımpatı çayı, etkisini kısa sürede göstermekle birlikte, bu bitkiyi evlerinizde süs bitkisi olarak yetiştirebilirsiniz.

Zencefil: Isıtıcı etkisi ile kan dolaşımını hızlandıran zencefil, bu sayede damarları rahatlattığı için baş ağrısını, özellikle başlangıç aşamasında ise geçirme etkisi göstermektedir. Bir bardak kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı zencefil ekleyip beş dakika ağzı kapalı olarak demlendirin. Sonrasında içebilir, süzülen zencefili de başınıza macun şeklinde uygulayabilirsiniz.

Kedi Otu: Yatıştırıcı, sakinleştirici etkisi ile bilinen bu bitki baş ağrısını da yatıştırma özelliğine sahiptir ve günümüzde pek çok tablet ve krem içerisinde kedi otu yer almaktadır.

Sarı Kantaron: Pek çok antidepresan ilaç içerisinde kullanılan sarı kantaronu, çay olarak tükettiğiniz zaman, baş ağrısı üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanabilirsiniz.

Papatya: Yatıştırıcı, uyku düzenini sağlamaya da yardımcı papatya, çay olarak tüketildiğinde baş ağrısı üzerinde etkilidir. Ancak papatya çeşitleri günümüzde oldukça fazladır. Doğru olanı tüketebilmek için güvenilir bir aktardan, tıbbi papatya aldığınızdan emin olmalısınız.

SON YAZILAR