Ana Sayfa Genel Sağlık

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrısı insanların sık olarak karşılaştığı bir sağlık problemidir. Başın sadece belirli kısımlarında görülmesinin yanı sıra başın bütün kısımlarında ve yüz bölgesin de görülebilir. Peki baş ağrısı neden olur? Baş ağrısının oluşumunda hastalıklar, fiziksel darbe sonucunda oluşan ağrı, psikolojik sorunlardan kaynaklı ağrılar şeklinde bir çok sebebi bulunmaktadır.

Genel olarak ise sinirli, stresli ve uykusuz olduğunuz zamanlarda kendini sıkça gösterir. Baş ağrısından kurtulabilmek için sizlere birkaç öneriler hazırladık.

İlaç kullanımı: Kendi başınıza ağrı kesici kullanmamalısınız. İlaç kullanmadan önce alanında uzman bir doktora başvurup doktor kontrolünde ilaç kullanımına başlamalısınız.  Fakat her ağrıda ilaç kullanımı gerekli değildir. Eğer her başınız ağrıdığında ilaç kullanırsanız bir zaman sonra ilaç ağrıları yaşamaya başlamanız muhtemeldir. Bu sebeple ilaç kullanımını sadece doktor tavsiyesi altında kullanınız.

Migren kaynaklı baş ağrısı:  Migren en çok görülen baş ağrısı tipidir. Migren hastalığından kaynaklı baş ağrınız varsa sessiz ve karanlık bir ortam seçip dinlenmeniz fayda sağlayacaktır.

Yürüyüş yapmak: Uzmanlar yürüyüşün en iyi rahatlamayı sağladığını söylemektedir. Eğer kendinizde yürüyüş yapma gücünü buluyorsanız yürüyüş yapmanız baş ağrınıza iyi gelecektir.

Soğuk kompres: Soğuk suyla bir bezi ıslatıp veya buz ile başınıza soğuk kompresi başınızın ağrıyan bölgesine uygulamanız baş ağrınızı hafifletecektir.

Masaj yapmak: Şakaklar ve alnınıza birer ikişer dakika şeklinde masaj yapmanız baş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Kahve içmek: Baş ağrınız şiddetlenmeden önce içeceğiniz  kahve içerisinde bulunan kafeinin yatıştırma etkisiyle ağrının şiddetlenmesinin önlenmesinde yardımcı olacaktır.

Bitki çayları: Bazı bitki çaylarında yatıştırıcı ve sakinleştirici etki bulunmaktadır. Örneğin lavanta, papatya ve melisa bitki çayları stres den kaynaklı baş ağrılarını hafifletmede oldukça etkilidir.

Yukarıda belirttiğimiz öneriler doğrultusunda bağ ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Eğer sık sık başınız ağrıyor ve uzun süreler devam ediyorsa ciddi sağlık problemleriniz olabilir daha fazla zaman kaybetmeden alanında uzman bir doktora başvurmanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

SON YAZILAR