Ana Sayfa Genel Sağlık

Bağırsaklarda Gaz Neden Olur?

Bağırsaklarda Gaz Neden Olur?

Bağırsaklarda gaz oluşması bir aşamaya kadar normal sayılmaktadır. Bağırsaklarımızda oluşan gaz miktarı beslenme ve hareketliliğimize göre değişim gösterebilir. Sağlıklı kişilerde günde 20-25 kez gaz çıkarmak normal olarak görülür, fazlası bağırsaklarınızla ilgili bir sağlık sorunuzun habercisi olabilir. Genellikle bağırsaklarda oluşan gaz bağırsaklara ulaşıp hala sindirilememiş besinler tarafından üretilir. Aynı zamanda bağırsaklarda gaz oluşumu bazı insanlarda karın şişkinliğine sebep vermeyebilir, fakat bir çoğunda bu problemle birlikte karın şişkinliği ve karında sertlik durumu meydana getirebilir.

Bağırsaklarda gaz problemi nasıl giderilir hakkında öneriler:

  • Gün içinde çok fazla süt ve süt ürünleri tüketiyorsanız süt ürünlerinin içerisinde bulunan laktoza karşı, birçok insanın hassasiyeti olduğu gibi sizin de hassasiyetiniz olabilir. Hassasiyetiniz olup olmadığını iki üç gün süt ve süt ürünlerini tamamen keserek veya azaltarak test edebilirsiniz. Eğer bağırsaklarda gaz probleminizde bir rahatlama söz konusu olursa süt ve süt ürünleri tüketirken ve satın alırken laktoz içermeyen ürünleri tercih etmeniz probleminizin en aza inmesinde size yardımcı olacaktır.
  • Bağırsaklarda gaz sorunu genel olarak besinlerle ilgili olduğu için yemek yerken ve meyve tüketirken tamamen çiğnemeye özen göstermeniz sindirimi hem kolaylaştırır hem de bu sebeple sindirilemeyen besinler kaynaklı bağırsaklarda gaz sorununda azalma gözükür.
  • Bağırsaklarımızın düzgün çalışabilmesi için kendimize gün içinde düzgün bir beslenme düzeni yapıp o düzene göre hareket etmemiz gerekir. Tükettiğimiz besinler içinde öncellikle lifli gıdalara yer vermeliyiz. Lifli gıdalar bağırsaklarımızın çalışmasını hızlandırır ve sindirim daha kolay gerçekleşir bu sebeple oluşabilecek bağırsaklarda gaz ile ilgili sorunları azaltmış olursunuz.
  • Şeker içeren besinler, işlenmiş gıdalar bağırsak sendromunu bozar buda kabızlık, gaz problemi, karında şişkinlik ve sertlik sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sebeple bu ürünlerden uzak durmaya özen göstermelisiniz.

Yukarda değindiğimiz bilgilere nazaran kısaca bağırsaklarda gaz sorunu için en başta tükettiğimiz besinlere özen göstermeli ve gün için de düzenli beslenmenin bağırsaklarda gaz problemi sorununun giderilmesinde çok önemli bir yere sahip olduğuna değinilmektedir. Eğer beslenmenize dikkat etmenize rağmen bağırsaklarda gaz probleminiz de düzelme veya azalma gözükmüyorsa probleminiz bir hastalık sonucu ortaya çıkmış olabilir alanında uzman bir doktora başvurarak gerekli tedavilerinizi doktor kontrolü altında gerçekleştirebilirsiniz.

SON YAZILAR