Ana Sayfa Genel Sağlık

Bademcik İltihabı Nasıl Patlatılır?

Bademcik İltihabı Nasıl Patlatılır?

Bademcik iltihabı nasıl patlatılır? Sorusunu soran okuyucularımız için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda bademciklerin ne işe yaradığı, neden ağrılı bir duruma yol açtığı, sebepleri, patlatılmasının sonuçları, tedavisi ve ameliyatı ile ilgili tüm konulara açıklık getirmeyi amaçlamaktayız.

Bademcik boğazımızda iki yanda bulunan koruma kalkanı olarak nitelendirilen, dışarıdan gelen mikropların vücuda yayılmasına engel teşkil etmek üzere var olduğu bilinen yapılardır. Bademcik iltihabı kişinin hayatını kâbusa çevirecek niteliklerde acı ve ağrılı bir durum meydana getirmektedir. Peki ya, nasıl oluyor da bu koruma kalkanlarını görevlerini tam olarak yerine getiremiyor diye soranlara yanıtımız şu olacaktır. Her ne kadar koruma kalkanı olarak söylense de vücudumuzdaki bağışıklık sistemimizde en ufak güçsüzlük mikropların ağız yolu ile vücudumuza girmesine sebebiyet vermektedir. Bu mikroplar bazen soğuk gıdaların tüketimi, bazen de soğuk kış günlerinde boğazın korunmaması sebebi ile vücudumuzu himayesine almaktadır.

Bademcik İltihabının Sebepleri

Bademcik iltihabına sebep olan bazı durumlar ise şu şekilde;

  • Rinovirüsler,
  • Grip ve soğuk algınlığı ile gelen virüsler,
  • Parainfluenza virüsü,
  • Enterovirüsler,
  • Adenovirüs,
  • Kızamıkçık virüsü

Bademcik iltihabının oluşmasına zemin hazırlayan başlıca virüslerdir. Bu virüslerin tedavi edilmemesi ve kontrol altına alınmaması sebebi ile bademcik iltihabı git gide çekilmez bir hal alacaktır. Bu sebeple de en kısa sürede bir hekim tarafından muayene olunmalı ve tedavi sürecine başlanmalıdır.

Bademcik iltihabının gelişmesi ile birlikte vücutta meydana gelen değişikliklerden bazıları, bademciklerin kızarması, şişmesi sonucunda bademciklerin üst yapısının beyazlaması, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü, ağızda kötü koku oluşması, yüksek ateş, seste çatallık oluşması ve boyunda bulunan lenf bezlerinde şişme görülmesi olarak sayılabilir.

Bademcik İltihabının Patlatılması Sonucu Ne Olur?

Bademcik iltihabı nasıl patlatılır? Diye soranlar artık bu sağlık probleminden yeterince sıkılmış ve sürekli bu enfeksiyonla baş etmek zorunda kalmışlardır. Bu sebeple bu iltihabı patlatarak boğazda bir rahatlama yaşamak istemektedirler. Ancak burada sizlere önerimiz, patlatma eyleminden önce muhakkak doktor kontrolüne girmenizdir. Her ne kadar kronik bir sağlık sorunu haline gelmiş olsa da evde tedavi yöntemlerinin her zaman sizi başarıya götürmeyeceğini unutmamalısınız.

Evde bademcik iltihabı nasıl patlatılır? Diyenler için denenmiş birkaç yöntemden sizlere bahsetmek istiyoruz. Tamamıyla bitkisel tedavi yöntemleri olup, deneyenler işe yaradığını söylemektedirler. Bu bitkisel tedaviler kesinlikle sağlık bakanlığınca onaylanmış olan tedaviler olmayıp, uygulayıp uygulamamak tamamıyla sizlerin özgür iradesine kalmıştır. Bitkisel yöntemlerde kullanılan başlıca bitkiler, eşekkulağı otu, udi hindi, kızılyaprak, limon ve baldır. Şimdi sizlere bu bitkiler ile nasıl bir tedavi yöntemi uygulayabileceğiniz ile ilgili bilgiler aktaracağız. Tariflerimizin uygulanması esnasında herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşılması durumunda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi önermekteyiz.

  • Aktarlardan bulabileceğiniz eşekkulağı otunu kuruttuktan sonra kaynamış suyun içerisinde 10 dakika civarında kaynattıktan sonra soğumaya bırakılmalıdır. Tam soğumadan yemeklerden önce yapılacak gargara sayesinde bademciklerin patlaması için bir ortam hazırlanmış olacaktır.
  • Udi hindi otunu da aktarlardan temin ettikten sonra aynı yöntemle on dakika kadar demlendirin, ılıyan bitkisel çayınızın içine bal ilavesi yapılarak üç gün boyunca tüketmeniz halinde yine bademciklerin patlaması için bir ortam oluşacaktır.
  • Kızılyaprak otunu da bitki çayı şeklinde demledikten sonra içerisine bal ilavesi yapılarak yine üç gün süre ile tüketilmesi gerekmektedir.

Tüm hazırlanan bitki çaylarının içerisine ilave limon katarak içilmesi de ayrıca tavsiye edilmektedir. Bu üç karışımı üç gün birlikte uyguladıktan sonra üçüncü günün sonunda bademciklerin patlamış olduğunu ve var olan iltihabın aktığını göreceksiniz. Akan iltihapların yutulmaması daha büyük sağlık sorunları yaşamamanız açısından önem arz etmektedir. Bu tedavi yöntemlerini birçok kişinin bünyesi kaldırmayacağı için herkes tarafından uygulanması uygundur dememiz doğru olmayacaktır. En doğru tedavi yöntemi için bir kulak burun boğaz uzmanı ile görüşmenizde yarar bulunmaktadır.

Bademcik İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Bademcik problemi yaşamaya başladığınız an itibari ile doktor kontrolünde tedaviye başlamanız halinde en kısa zamanda iyileşme kaydetmeniz mümkündür. Doktor ilaç ya da enjeksiyon tedavisi uygulaması yoluna giderek antibiyotik ve vitamin ilaçları ile tedavi edilmeniz mümkün olmaktadır. Antibiyotik tedavilerinin süresine uyum sağlanması, ilaçların kullanım saatlerine dikkat edilmesi iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Aksi takdirde düzensiz uygulanan tedavilerin süreci uzatarak hastalığın tekrarlanmasına yol açtığını belirtmekte yarar bulunmaktadır.

Bademcik Ameliyatı Gerekli Midir?

Bademcik ameliyatı sonrasında vücudun koruma kalkanlarının olmayacağı için daha çok hastalanma olasılığının olduğu düşünülmektedir. Bademciklerin alınması ile gerçekleştirilen ameliyat sonrasında hastalığın tekrarlanmayacağı yine iltihabik boğaz ağrısı yaşanmayacağının garantisi bulunmamaktadır. Bu sebeple ameliyat kişinin bünyesi ile doğru orantılı olarak fayda sağlayacaktır. Ameliyat gerekli olup, olmadığının kararını en iyi doktorların vereceği unutulmamalıdır.

SON YAZILAR