Ana Sayfa Genel Sağlık

Bacak Kılları Neden Dökülür?

Bacak Kılları Neden Dökülür?

Erkeklerin çoğu görünen bölgelerdeki kıl dökülmelerini önemsemektedir. Oysa vücudumuzda görülen bütün kıl dökülmeleri bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Genelde kaş, kirpik ve saç dökülmesini azaltmak için ellerinden gelen her yola başvururlar. Ancak bacak kılları neden dökülür? Pek önemsemezler. Oysaki bacak kılları dökülmesinin bazı önemli sebepleri olabilmektedir. Bazı erkekler için pek de önemli olmayan bacak kılları dökülmesi bazı erkekler içinde çok büyük bir problem olarak görülmektedir.

Genel olarak erkek veya kadınlarda dökülen bacak kılları tıbben’de pek önemsenmez. Bunun sebebi ise giydiğimiz dar pantolonlar vb. sebebiyle oluşan kırılmalardan kaynaklı dökülmeler olduğundan pek üzerine gidilmez. Fakat tıp alanında Alopesi areata olarak bilinen bütün vücudumuzda görülebilen bölgesel dökülmelere sebep olan bir hastalık sonucunda bacak kıllarınız dökülüyor olabilir.

Alopesi areata vücudumuzun kendi kendine ürettiği savunma amaçlı geliştirdiği bir durumdur. Fakat kıl köklerine zarar verme sebebi tam olarak anlaşılamamıştır. Aynı zamanda Alopesi areata dışında bazı hastalıklarında bacak kılları dökülmesine yol açabildiği bilinmektedir.

Bacak kılları dökülmesi nedenlerini azaltabilecek bazı bilgilere aşağıda sizler için değindik.

  • Bacaklarda oluşan bazı atardamar rahatsızlıkları da bacak kıl köklerinin daha çabuk dökülmesi ve yavaş uzamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle bacaklarınızda ağrı, uyuşma gibi şikayetleriniz varsa kontrol ettirmelisiniz.
  • Banyo yaparken bacaklarınızı keselemek, kan akışını hızlandıracağı için bacak kıl köklerinin daha güçlü olmalarını sağlayacaktır. Sonuç olarak bu da bacaklarınızda görülen kıl dökülmesini azaltacaktır.
  • Bacak kılları dökülmesinin bir başka nedeni ise vitamin eksikliğidir. Vücutta meydana gelen vitamin eksikliği ilk olarak vücut kıllarının zayıflamasına daha sonrada yavaş yavaş dökülmesine neden olabilir.
  • Erkeklerde bacak kılları genel olarak vitamin eksikliği kaynaklı dökülmektedir. Vitamin eksikliklerinin giderilmesi sorunu çözmede yardımcı olacaktır.

Bacak kılları dökülmesi nedenleri arasında bazı önemli sağlık sorunları görülebilmektedir. Bunlardan başlıcaları ise şu şekilde;

  • Diyabet, kalp ve damar rahatsızlıklarına neden olabildiği için. Bacak kıllarınız olduğundan fazla dökülüyor ise doktora görünmenizde fayda var.
  • Seboreik Dermatit bir cilt rahatsızlığıdır. Oluştuğu bölgede kızarıklık ve pullanmaya neden olur. Bu rahatsızlığın görülmesi halinde bacakta kıl dökülmesi meydana gelebilir.
  • Alopesi areata rahatsızlığı cildimizde yuvarlak şekilde göze hoş gelmeyen bacaklarda kıl dökülmesine neden olabilir. Bacaklarınızda yuvarlak şekilde bölgesel dökülmeler mevcut ise bu rahatsızlıktan şüphelenebilirsiniz. Genel olarak dökülen bölgeye kortizon tedavisi uygulanarak problemin giderilmesi sağlanmaktadır.

Yukarıda belirtiğimiz bazı rahatsızlıklar nedeniyle bacak kıllarınız dökülüyor olabilir. Sağlık sorunuzun olup olmadığını öğrenebilmek için doktorunuza başvurarak gerekli testleri yaptırıp eğer bir sağlık probleminiz varsa doktorunuz kontrolünde tedavi olabilirsiniz.

SON YAZILAR