Ana Sayfa Genel Sağlık

Bacak Damar Tıkanıklığı Neden Olur

Bacak Damar Tıkanıklığı Neden Olur

Bacakta damar tıkanıklığı halk arasında damar sertleşmesi olarak da bilinmektedir. Bacak damar tıkanıklığı bacakları sürekli olarak hareketsiz bırakmaktan kaynaklı olabilir. Bacaklardaki dolaşım sistemi kalpten pompalanan kan ve lenflerin dolaştığı damarlarda herhangi bir neden sonrası oluşan bozukluklar sonucu dokulara yeterince oksijen dağıtılmamasına  neden olur ve bacak damarlarında problem çıkarmaya başlar. Bacak damar tıkanıklığı neden olur sorusunu yazımızın devamında paylaştık.

Bacak Damar Tıkanıklığı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Bacaklardaki damarların tıkanmaya başlaması sonucu kan dolaşımı azalarak damarlarda iltihaplanmalara neden olur. Bacak damar tıkanıklığının en sık görülen belirtisi damarlarda şişlik olarak ortaya çıkar, peki diğer bacak damar tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

  • Bacaklarda Şişme
  • Kızarıklık
  • Yürürken bacakta artan ağrılar
  • Bacaklarda kan toplanmaları
  • Morarma ve cilt hassasiyeti
  • Sürekli artan bacak krampları
  • Ayak bileklerinin hareket esnasında ağrının artması

Bacak Damar Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Olur?

Bacak damar tıkanıklığı hastalığından şüpheleniyorsanız eğer tedaviye ilk olarak uzman bir doktora görünmekle başlayınız çünkü size en uygun tedavi yöntemini doktorunuz belirleyecektir. Daha sonra uygulanacak muhtemel tedavi yöntemlerini sıraladık.

İlk Olarak Alınması Gereken Önlemler

Bacak damar tıkanıklığı olan kişi sigara kullanıyorsa kesinlikle sigara bırakılmalıdır. Şeker hastalığı, tansiyon ve kalp hastalıkları varsa doktorun tavsiye ettiği ilaçlar kesinlikle düzenli olarak kullanılmalıdır. Düzenli olarak egzersiz yapılması çok fayda sağlayacaktır. En kolay ve olumlu sonuç veren egzersiz yöntemi günde 30 dakika normal tempoda yürüyüş yapmaktır.

Bacak Damar Tıkanıklığında İlaç Tedavisi

Bacak damar tıkanıklığında ikinci aşama ilaç tedavisidir. Bu süreçte doktor kişiye kan sulandırıcı ve kılcal damar genişletici ilaçlar verebilir. Bu ilaçlar tıkanık olan damarı açmaz fakat kanı sulandırıp damarları genişleteceği için vücudun rahat kan dolaşımı yapmasını sağlar. Bu ilaçlar daha ileride oluşabilecek problemlerin önüne geçer. Tıkalı damarların açılmasında iki farklı yöntem vardır bunlardan birisi anjiyografi diğeri ise ameliyat yöntemidir.

Bacak Damar Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Bacaklarda oluşan damar tıkanıklığı kişide şiddetli ağrılara ve yaşam bozukluklarına neden oluyorsa ameliyat veya anjiyografi yöntemiyle tıkalı olan bacak damarları açılabilir.

Bacak damarlarının açılmasında daha kolay olması yönünden anjiyografi tercih edilir. Her damar tıkanıklığı anjiyografi yöntemiyle açılamayabilir bu durumlarda kişinin ameliyat olması ön görülebilir.

SON YAZILAR