Ana Sayfa Genel Sağlık

Bacak Ağrısı Neden Olur?

Bacak Ağrısı Neden Olur?

Bacaklar fonksiyonel birçok özelliğe sahip olmakla birlikte vücudun ağırlığını taşıyan en önemli organlardan birisidir. Bacak ağrıları birçok nedenden dolayı oluşabilmektedir. Bacak ağrılarının teşhisi uzmanlık gerektiren önemli bir noktadır. Bacak ağrıları teşhisi görüntüleme yöntemlerinin en faydalı olanları MR, EMG ve ultrason görüntüleme yöntemleridir Peki, bacak ağrısı neden olur bu yazımızda bacak ağrısının başlıca nedenlerinden bahsedeceğiz.

Bacak Ağrısı Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Bacak ağrısının birçok sebebi olabilir bunlardan bazıları ise şöyle;

  • Büyüme döneminde oluşan bacak ağrıları
  • Gün içerisinde fazla ayakta kalma sonucu oluşan ağrılar
  • Bel fıtıkları ve omurlarda meydana gelen fıtıklar sonucu bacakta oluşan ağrılar
  • Bel ve kalça kemiğinin zedelenmesi ve yorulması sonucu oluşan ağrıların sebep olduğu bacak ağrıları
  • Bacaklardaki damarlarda yetersiz kan dolaşımının sebep olduğu ağrılar
  • Travmalar sonucu oluşan bacak ağrıları
  • Damar tıkanıklığı kaynaklı bacak ağrıları

Büyüme Döneminde Oluşan Bacak Ağrıları

Çocuklarda görülen bacak ağrıları direk olarak büyümeye bağlı olarak oluşabilir. Çocuklarda oluşan bacak ağrıları tehlikesiz bir durumdur ve çocuğun sağlıklı gelişimine bir işarettir. Fakat çocuklarda oluşan her ağrı büyüme ağrısı olmayabilir. Sürekli aynı yerde tekrarlayan ağrılar, şişlikler ve kızarıklıklar oluşuyor ise çocuğun alanında uzman bir doktora götürülmesinde fayda olacaktır. Büyüme döneminde oluşan bacak ağrıları normal karşılanan bir durum olsa da dikkat edilmesi gerekir.

Travmalar Sonucu Oluşan Bacak Ağrıları

Bacak ağrılarının bir diğer nedeni ise travmalar sonucu oluşan ağrılardır. Travma vücudun normal olmayan bir şekilde darbe almasına denir, örneğin kaza, çarpışma, ezilme, ve düşme sonucu oluşan duruma travma denir. Travma sonrası bacak ağrıları olabilir. Travma sonucu oluşan ağrılar genellikle kas ve doku üzerinde oluşan ağrılardır, travma ağrılarının sinirler üzerinde hasar yaratması sonucu bazen sinir ve damarların neden olduğu bacak ağrıları görülebilir. Ezilmeler ve dokular üzerinde travma sonucu oluşan ağrılar zamanla kendiliğinden geçmektedir.

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bacak ağrısı tedavisinde ilk aşama ağrının kaynağı tespit edilmelidir ve ona göre bir yol izlenmelidir. Genel olarak oluşan bacak ağrıları vücudumuzu doğru kullanamama sonucu oluşan ağrılardır fazla kilo bacak ağrılarının en fazla görünen sebeplerinden birisidir. Sağlıklı bir vücut kilosuna ulaşmak bu ağrıların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Ağrıyan bölgeye soğuk su kompresi uygulamak

Bacak ağrısı genelde yoğun bir gün sonrası oluştuysa soğuk su kompresi yapmak bacak ağrıları için çok faydalı bir yöntem olacaktır. Bir havlunun içerisine koyacağınız buz küplerini bacağınızda ağrıyan bölgeye 5 dakika süreyle bastırmanız yeterli olacaktır bu işlemi gün içerisinde 2-3 defa tekrarlayabilirsiniz. Donarak cilde zarar verebileceği için buz kütlesini direk olarak kullanmamanız tavsiye edilir.

Ağrıyan bölgeye masaj yapmak

Ağrıyan bölgeye masaj yapmak kasları rahatlatır ve sinir ezilmesi gibi durumlar var ise sinirleri harekete geçirerek ağrının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Masaj kas gevşetici özelliği olan kremler ile yapılırsa daha hızlı iyileşme gösterecektir.

SON YAZILAR