Ana Sayfa Genel Sağlık

Ayak Yaralarına Ne İyi Gelir?

Ayak Yaralarına Ne İyi Gelir?

Uzun süreler üzerinde durduğumuz ayaklarımıza yeterli bakımı yapmadığımız zamanlar ya da kaza veya hastalık sonucu yaralar meydana gelebilir. Özellikle de en çok hastalık ve darbe sonucunda yaralar görülebilir. Eğer ayaklarımızda sürekli yaralar meydana geliyorsa öncelikle sorunun darbe sonucumu yoksa hastalık kaynaklımı tespit edilip ona göre tedavi işlemi uygulanmalıdır. Eğer sorunun neyden kaynakladığı iyi tespit edilirse sorunun çözümü için uygulanılacak tedavi yöntemi seçilmesi bu yaraların iyileşmesinde oldukça faydalı olacaktır.

Genel olarak hastalık kaynaklı karşımıza çıkan bu yaraların başında diyabet ayak yaraları ilk sırada yer alır. Her yıl yüzlerce kişi diyabet sebebiyle ayaklarında meydana gelen yaralar için tedavi görmektedir. Eğer diyabet kaynaklı oluşan yaralarınız mevcut ise iyileşme süresi başka sebepli nedenlere göre çok daha uzun zaman alabilir.

Diyabet hastalarında yaraların iyileşme süreleri normal hastalara göre uzun sürmesinden dolayı yaralar meydana gelmeden önce yediklerimize ve sağlıklı beslenmeye özen göstererek başta bunlara önlem almak ileride eziyet haline dönüşebilen yaraların meydana gelmesini azaltmasında yardımcı olabilir. Diyabet’li kişilerde kendini su toplaması, tırnak batması, deride meydana gelen çatlaklar, ayağa uygun olmayan baskı uygulayan ayakkabıların giyilmesine bağlı bası yaraları şeklinde kendini gösterebilir.

Bazı durumlarda bacak damar tıkanmasına bağlı olarak da ayak yaraları oluşabilmektedir. Bu duruma bağlı olarak oluşan yaraların belirtileri ise şunlardır. En çok topuk bölgesi ve parmak uçlarında meydana gelir, ayaklar diğer bölgelere göre daha soğuk bir haldedir, şiddetli ayak yarası ve parmak ağrısı gösterebilir, bu durum hastanın uyumasına dahi engel olabilecek şiddettedir. İyileşme süresi yapılan tedavi durumuna göre değişir ve uzun süreler iyileşmeye göstermeyebilir.

Ayak Yaraları Nasıl İyileştirilir

Ayak yaraları iyileşmesini hızlandırabilecek bazı bilgilere aşağıda sizler için yer verdik.

  • Eğer diyabet kaynaklı oluşuyorsa yaralarınız öncellikle kan şekeri kontrolünü sağlamanız gerekmektedir.
  • Ayaklarınızı yeterince koruyan baskı uygulamayan ayakkabı ve terlik seçimleri yapılmalıdır.
  • Hastalık kaynaklı oluşan yaralarınız varsa ayak yarası tedaviniz yapılırken aynı zamanda problemin ana kaynağı olan hastalığında tedavisi yapılmalıdır.
  • Ayaklara yaranın durumuna bağlı olarak pansuman yapılıp yara temizlenmelidir.

SON YAZILAR