Ana Sayfa Genel Sağlık

Ayak terlemesi neden olur?

Ayak terlemesi neden olur?

Bazı insanlarda genellikle aşırı terleme sonucu ayak terlemesi görülebilir. Aynı zamanda bazı hastalıklarında ayak terlemesine sebep olduğu bilinmektedir. Vücudumuzda bulunan ter bezlerinin vücut ve ortam arasındaki ısı değişimini dengede tutabilmek için bazı faaliyetler sürdürür. Bunun sonucunda ayak terlemesi meydana gelebilmektedir. Aşırı terleme durumu bazen ayaklarda görülmesine rağmen genellikle ellerde daha çok meydana gelir.

Ayak terlemesi problemini giderebilmek için bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden biride iyontoferezdir. İyontoferez tedavi yönteminde aşırı terleme sonucu görülen ellerdeki ve ayaklardaki terlemeyi tedavi edebilmek amacıyla bir cihaz kullanılır. Doktorunuz kontrolü altında kullandığınız ilaçlar takibinde sonuç alınamaması durumunda başka bir tedavi arayışına giren hastaların doktor kontrolünde iyontoforez tedavi yöntemini tercih etmesi yararlıdır. Tedavi doğru ve düzgün bir şekilde uygulandığında ayak terlemesi problemini gidermede oldukça yüksek başarı oranına sahip olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Ayak terlemesi sonucunda bazı rahatsız edici problemlerde ortaya çıkabilir. Kötü koku ve mantar oluşumu gibi sorunlar ayak terlemesi sonucunda baş göstermesi oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu sebeple ayak temizliğine, ayak terlemesi olan kişiler daha fazla özen göstermelidirler. Ayaklar her gün dışarından eve gelinmesi halinde yıkanmalı ve ardından kurulanıp ayakların pudra ile pudralanması koku ve mantar oluşumunu önlemede faydalı olacaktır.

Ayak terlemesi için bazı bitkisel tedaviler;

  • Bir kase ufalanmış meşe kabuğuna 5 su bardağı konulur. Daha sonra 15-20 dakika kaynatılır ve bu suyun içerisinde ayaklar 15 dakika bekletilir. Aynı zamanda bu su ile giyilen çoraplarda yıkanmalıdır.
  • Ayakların içine sığacağı bir boyutta bir kaba su konulur ve içerisine bir adet adaçayı ilave edildikten sonra 20 dakika kaynatılır. Daha sonra su ayaklarınızı yakmayacak dereceye kadar ılıdıktan sonra ile ayaklar bu su ile yıkanmalıdır.
  • Bir başka doğal yöntem olarak kullanabileceğiniz patates suyudur. Patatesleri su ile haşladıktan sonra haşlanırken kullanılan su ile ayaklarınızı ovalayınız.

Yukarıda belirtiğimiz bitkisel yöntemler ile ayak terlemesi probleminizi bir nebzede olsa hafifletebilirsiniz. Ayak terlemesi sorunu birçok tedavi yöntemi uygulanmasına rağmen tedavi edilmesi oldukça zordur. Bu sebeple tedavilerin sonuç vermemesi durumunda cerrahi bir durumda gerekebilir.

SON YAZILAR