Ana Sayfa Genel Sağlık

Ayak Mantarları Nasıl Geçer?

Ayak Mantarları Nasıl Geçer?

Ayak mantarları nasıl geçer, ayakların alt kısmında veya ayak parmak aralarına yerleşen enfeksiyonun büyümesi sonucu oluşan hastalıklara ayak mantarları denir. Ayak mantarları nadiren de olsa ayaklarda ve parmaklarda acıya sebep olabilirler. Ayak mantarının ilk belirtisi olarak kaşıntı ve kötü kokular oluşur. Bazı durumlarda ayak parmakları arasında pul pul döküntüler meydana gelmektedir. Ayak mantarlarının bir kötü yanı ise bulaşıcı olma oranı yüksek olmasıdır.

Ayak Mantarları Nasıl Geçer Belirtileri Nelerdir?

Ayak mantarlarının ilk belirtisi kaşıntı ve kötü koku yaymaya başlamasıdır. Bu kaşıntılar ayak mantarı olan kişilerde çok yoğun olarak görülebilir ve bazı durumlarda ayakların kanamasına bile sebep olabilir.

Ayak mantarının bir sonraki belirtisi kızarıklıklardır. Mantar enfeksiyonu ayakta yerleştiği yerde hafif kızarıklıklar oluşturmaya başlar bu kızarıklıklar yuvarlak daire biçiminde olurlar.

Bazı ayak mantarları kabuklanmaya sebep olabilir. Bu durumdan dolayı uzun süren ayak mantarları Enfeksiyonları’nda ayaklarda büyük parçalar halinde kabuklar dökülmeye başlar.

Ayak mantarlarının etkisi ilerleyen zamanlarda ayak tırnaklarına da bulaşabilirler.

Ayak Mantarları Neden Oluşur?

Ayak mantarının oluşmasının başlıca sebebi yeterince temiz olmayan ve aşırı tere maruz kalan ayaklardır.

  • Gün içerisinde uzun süre havasız bir şekilde ayakkabının içinde bekleyen ayaklarda oluşur
  • Dar ayakkabı kullanımı ayakları daha çok terleteceğinden ayak mantarlarının oluşması için uygun ortam hazırlar
  • Ayak parmaklarının arası ıslak kalması da mantarların oluşmasına neden olur bu yüzden ayaklar yıkandıktan ve banyodan çıktıktan sonra ayak parmakları özellikle bir mendil, havlu yardımıyla kurutulmalıdır.
  • Ayak mantarının oluşmasının bir diğer nedeni bulaşıcı olmasıdır bu nedenle halka açık çıplak ayakla dolaşılan yerlerde dikkatli olunması gerekir

Ayak Mantarları Nasıl Geçer?

Ayaklarda oluşan mantarların tamamen temizlenmesi için çoğu zaman düzenli bir ilaç tedavisi uygulanmalıdır. En kısa zamanda hastalık teşhis edilip doğru ilaç kullanımında ayak mantarları tamamen ortadan kalkabilir, bu ilaçların yanı sıra ayak mantarları için doğal tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Ayak Mantarları İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

  • Ayaklar gün içerisinde aşırı terlemesi önlenmesi amacıyla yeterince hava alması sağlanmalıdır
  • Ayaklar gün içerisinde ılık ve doğal bitkisel sabunlarla yıkanıp iyice kurutulmalıdır
  • Mantarların yaydığı kötü kokuyu engellemek için çoraplara karbonatlar serpiştirilebilir
  • Ayak mantarı olan bölgelere sarımsak sürerek iyice ovuşturulur
  • 10 litre ılık suyun içine 500 gram iyotlu tuz katılarak iyice karıştırıp ayakları 20 dakika hazırlamış olduğunuz suda bekleterek mantarların ölmesine fayda sağlayabilirsiniz
  • Bir litre sıcak suyun içine yarım litre elma sirkesi ilave edin ve karıştırın ayaklarınızı bu suda 15 dakika bekletin bu işlemi haftada 3-4 dakika uygulayarak kesin çözüm elde edebilirsiniz

SON YAZILAR