Ana Sayfa Genel Sağlık

Arpacık İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Arpacık İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Arpacık ne kadar sürede geçer? Şeklinde bir soru ile karşılaştığınızda belki de daha önce hiç başınıza gelmemiş bir konuda yorum yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her ne kadar kendi başınıza gelmemiş dahi olsa yakın çevreniz, arkadaşlarınız ya da ailenizden birinde muhakkak görmüş olduğunuz bir hastalık olabilir. Tabi hepimizin yaptığı gibi başımıza gelmeyen durumlar hakkında pek araştırma yapma gereği duymamaktayız. Ancak bilgi sahibi olmak belki de bir yakınınıza fayda sağlamanıza olanak sağlar. Bu sebeple bu yazımızda sizlere arpacık hakkında genel bilgiler, neden meydana geldiği, tedavi süreci ve nasıl tedavi edildiği hakkında bilgiler vermek doğru olacaktır.

Arpacık Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Arpacık ne kadar sürede geçer? Sorusunun cevabına geçmeden önce bu rahatsızlığı tanımakta fayda bulunmaktadır. Arpacık, göz kapakları ile kirpiklerin olduğu dip kısımda bulunan yağ nodüllerinin enfeksiyon alması sonucu meydana gelmektedir. Bu rahatsızlık sadece enfeksiyon sonucu ortaya çıkmamaktadır. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz iş için başvuru sonucunuza cevap gelmiştir. Ancak işi alabilmeniz için sizi zorlu bir sınav ve mülakat beklemektedir. Panik yapmadan hazırlanmak en doğrusu olacaktır. Ancak insan oğlu yapısı gereği özellikle de çok istediği şeyler konusunda oldukça panik dolu davranışlar sergilemekte büyük streslere girmektedir. Ya da üniversite dönemi gelip çattı ve siz bu sınavın hayatınızdaki dönüm noktası olduğunu düşünüyorsunuz. E bir hayli zorlu ve sabır gerektiren stresli bir çalışma içerisine girmiş olacaksınız ki gözleriniz bu strese daha fazla dayanamaz hale gelecektir. Tam da sınav günü, hayatınızın değişeceğine inandığınız gün karşılaştığınız manzara moralman çökmenize yol açabilir. Stres her hastalığın en büyük tetikleyicisi olduğu gibi arpacıkta da aynı görevi görmektedir. Stressiz bir yaşam hastalıklardan korunmak için atılacak olan ilk adımdır.

Arpacık ne kadar sürede geçer? Sorusunu soruyorsanız ya başınıza gelmiştir, ya da bir tanıdığınız tarafından size bu soru yönlendirilmiştir. Özellikle ergenlik çağları, hamilelik, menopoz, astrapoz dönemlerinde hormonel değişimlerin hat safhada olduğu zamanlarda arpacık ile tanışmanız muhtemeldir. Hormonlarımız, üzülmemize, sevinmemize, heyecanlanmamıza sebep olduğu gibi değişim yaşandığı durumlarda da hastalıklara yol açabilmektedir.

Arpacık Nasıl Tedavi Edilebilir?

Arpacık ne kadar sürede geçer? Şeklinde gelen sorunun cevabı aslında tedavisi var mıdır? Var ise tedavi süreci ne kadar sürer? Soruları ile cevaplandırılabilir. Tüm bu soruların yanıtları ile arpacığın tedavi süreci hakkında bir takım bilgiler edinmeniz mümkün olacaktır. Her şeyden önce ilk yapılması gereken şey sabah kalktığınızda gözünüzde bulunan o sevimsiz manzaraya moral bozmadan doğruca doktorun yolunu tutmaktır. Doktorlar tarafından verilecek olan antibiyotikler, göz damlaları ve pratik öneriler neticesinde iyileşmeniz daha da kolaylaşacaktır. Kulaktan dolma sözlere itimat ederek evde kendi başınıza uygulamaya çalıştığınız yöntemler hastalığın ilerlemesine tedavi sürecinin uzamasına yol açabilir.

Arpacık sorunu ile karşı karşıya kaldığınızda hastalığın ilk başladığı dönem oldukça önemlidir. Bu sebeple vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz ve doktorun verdiği ilaçları hemen kullanmaya başlamanız iyileşme sürecinizi kısaltacaktır. Evinizde uygulayabileceğiniz birkaç yöntem olsa dahi önceliğiniz doktor olmalıdır. Evinizde uygulayacağınız yöntemler iyileşme hızını düşürebilir, hastalığın tekrar nüksetmesini sağlayabilir, diğer gözünüze de geçmesi riskini ortaya çıkartabilir.

Arpacık Belirtileri Nelerdir?

Arpacık ne kadar sürede geçer? Diye düşünmeye başladıysanız bu sorun ile karşılaşmışsınız, ya da karşılaşacağınızı hissediyorsunuz demektir. Aşağıda belirtilen arpacık belirtilerinden bir ya da bir kaçını bir arada görüyorsanız, hastalığa yakalanmış olma riskiniz oldukça fazladır. Bu belirtileri maddeler halinde açıklayabiliriz;

  • Işığa karşı duyarlı olma,
  • Gözlerde kum varmış gibi bir his yaşama,
  • Görmenizin bulanık bir hale gelmesi,
  • Göz kapağında şişkinlik oluşmaya başlaması,
  • Gözde oluşan sulanma,
  • Gözlerden sürekli akıntı gelmesi,
  • Gözlerinizi kırparken batma hissi,
  • Olgunlaşmış bir sivilce görüntüsü

İle karşılaştığınızda arpacık olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu belirtileri görmeye başladığınız anda hemen bir göz doktoruna muayene olmalısınız. Aksi taktirde geç kalınmış bir arpacık vakası ile karşı karşıya kaldığınızı anladığınızda tedavi sürecinizin de uzatmış olacağınızı unutmamalısınız. Evde tedavi yöntemlerinden önce doktora gitmek her zaman için hedefe daha çabuk varmak için yapılması gereken en önemli davranış olmaktadır.

Arpacık Ne Kadar Sürede Geçer?

Arpacık ne kadar sürede geçer? Sorusunun cevabı sizin iyileşme yönünde attığınız adımlara bağlı olmaktadır. Vakit kaybetmeden doktora gitmeniz halinde hastalığın iyileşme sürecine önemli ölçüde katkı sağlamış olursunuz. Arpacık tedavisine başlandığı gün itibari ile yaklaşık olarak üç hafta gibi bir zaman diliminde tamamıyla ortadan kalkacaktır.

SON YAZILAR