Ana Sayfa Genel Sağlık

Aft Neden Olur?

Aft Neden Olur?

Aft ağız içerisinde farklı sebepler sonucunda oluşan yaralara denir. Aynı zamanda “Aftöz Ülser” olarak da geçmektedir. Ülkelerin yaptığı araştırmalar sonucunda nüfus oranının %20 ve %40’nın hayatının herhangi bir döneminde bu problemi yaşadığı tespit edilmiştir. Başka yapılan istatistiklere göre kadınlarda erkeklere oranla daha çok görüldüğü sonucuna varılmıştır. Genel olarak  darbe, dudak veya yanak ısırma, bazı baharatlara karşı olan hassasiyet, vitamin eksiklikleri, diş macunları, hormon dengesizlikleri vb. sebepler sonucunda oluştuğu öne sürülmektedir. Bu sebepler dışında farklı problemlerden de kaynaklanabilir.

Aft, en çok ergenlik  dönemi, vitamin  veya mineral eksikleri sonucunda görülmektedir. Ergenlik dönemi sonrasında ve yaş ilerledikçe daha az olarak görülür. Bulaşıcı bir hastalık olmayan aft’nin oluşumunda bir çok farklı sorun gösterilse de oluşma sebebi tam olarak bilinmemektedir. Yukarıda belirttiğimiz sebeplere ek olarak stres, kaygı ve ilaçlar ağız içinde çeşitli aft benzeri yaralara neden olabilmektedir. Genellikle küçük yaralar şeklinde kendini gösterir. Aft’ye sebep olan problem çözülmezse bu yaralarda artış görülebilir.

 

Aftın Diğer Oluşum Nedenleri?

Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olan hastalıklar sonucunda ağız içinde çeşitli aft yaralarına sebep olabilir.

Adet Dönemi: Adet döneminde görülen hormon dengesizlikleri ağız yaralarının oluşmasına yol açabilir.

Behçet Hastalığı: Behçet hastalığının belirtileri arasında aft ağız yaraları bulunmaktadır.

Vitamin Eksiklikleri: Çinko, B12 vitamini, demir eksikliği  aft yaralarına sebep olabilir.

Helicobacter Pylori: Yapılan klinik testler sonucunda mide ülserine sebep olan bu bakterinin ağız yaralarına sebep olabileceği tespit edilmiştir.

Ağız Bakım Ürünleri: Ağız bakım ürünlerinin içerisinde bulunan “sodyum lauril”  gargara suları ve diş macunları ağız yarası oluşum riskini arttırmaktadır. Buna benzer ağız bakım ürünlerini satın alırken üzerinde bulunan içindekiler bölümünden bu maddenin olup olmadığına bakabilirsiniz.

Aft Tedavisi

Aft tedavisinde bir çok farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunun sebebi yaraların oluşmasında farklı nedenlerin görülmesinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda tükettiğiniz bazı gıdalar ve ağız bakım ürünlerinde değişiklik yapmanız gerekebilir.  Peki aft nasıl geçer? Ağız yaralarının altında yatan ciddi sağlık sorunları olabilir. Bu sebeple ilk olarak yapmanız gereken alanında uzman bir hekime başvurup onun kontrolü altında tedavi olmanızı tavsiye etmekteyiz. Ayrıca evde kullanabileceğiniz farklı yöntemler ile aft yaralarınızın iyileşmesini veya hafiflemesini sağlıyabilirsiniz.

  • Ağrıların şiddetinin artmasına bağlı olarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.
  • Tuzlu su ile gargara yapmanız aftın daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.
  • Eczanelerde aft yaralarının acısını hafifletmek için yarayı uyuşturan kremler bulabilirsiniz.
  • Özel olarak aft için yapılmış antiseptik gargaralar alıp kullanabilirsiniz.

Aftden Korunmak İçin Ne Yapılmalı

  • Düzenli olarak vitamin ve mineral eksikliğiniz olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.
  • Sert diş fırçası kullanımından kaçınmalısınız.
  • Ağız bakım ürünlerinin içerisinde “sodyum lauril” bulunmayan ürünleri tercih etmeye özen gösterin.
  • Dişlerinizin bakımlarını düzenli olarak yaptırın.
  • Stres’den olabildiğince uzak durmaya çalışın.
  • Düzenli beslenin ve işlenmiş gıdalardan uzak durun.

SON YAZILAR