Ana Sayfa Kadın Hastalıkları

Adet Söktürücüler

Adet Söktürücüler

Adet gecikmesi genellikle kadınlar için çok sıkıntı yaratır ve yoğun stres altında kalmalarına sebep verir. Adet gecikmesi hormonal düzensizlikten kaynaklandığı gibi bazen de üremeye bağlı organlardaki patolojik belirtilerdir. Adet söktürücüler çok çeşitli olup doğal bitkisel çaylar da çok faydalı ve sağlıklı çözümlerdir.

Adet söktürücü bitki çayları;

Maydanoz Tohumu: Maydanoz tohumu adet söktürücüler içerisinde en etkili olan bitkilerin başında gelir. Bu içeceği hazırlarken 1 su bardağı kaynamış suya bir tutam maydanoz tohumu ilave edilerek 15 dakika boyunca demlenmesi sağlanır. Tüm gün boyunca sabah, öğlen ve akşam olmak üzere 3 sefer bir bardak bu çaydan içilir. Oldukça rahatlatıcı ve etkilidir.

Üzerik Tohumu: Üzerik tohumu da adet söktürücüler listesindeki etkili bitkiler arasındadır. 1 su bardağı kaynar su içerisine 1 çorba kaşığı üzerik tohumu ilave ediniz. 15 dakika süre ile demlenmesi için bekletiniz. Bu karışımı günde 2 sefer, 2 su bardağı olarak tüketiniz.

Kekik Çayı: kaynatılmış 1 su bardağı suya 1 çorba kaşığı kekik ekleyerek 5-10 dakika süre dinlendiriniz. Bu karışımdan günde 2 su bardağı içiniz.

Kantaron Çayı: Kaynatılan 1 su bardağı suyun içine yarım çorba kaşığı kantaron ekleyerek 15 dakika boyunca demlenmesini bekleyiniz. Gün içerisinde yemeklerden sonra, 2 sefer içiniz.

Çiriş Otu Çayı: Adet söktürücüler içerisinde çok etkili bir çaydır. 1 su bardağı su ile çiriş otunu birlikte kaynatın. Bir miktar bal katıp tüketiniz.

Civanperçemi: Civanperçemi de çiriş otu gibi etkilidir ve aynı şekilde 1 su bardağı su ile kaynatılıp bal ile tatlandırdıktan sonra tüketilir.

Dereotu: Dereotu en etkili bitkiler arasında yerini alır. 1 tatlı kaşığı dövülmüş dereotu tohumu kaynar suya eklenerek bir süre kaynatılır. Bir miktar bal ile tatlandırılır ve bu şekilde tüketilir.

Papatya Çayı: Biberiye ile karıştırılarak kaynatılan papatya tüketimi adet söktürmede çok iyi etki yapar.

Kuş Dili Çayı: Kuş dili kaynatılıp bal ile iyice karıştırılır. Aç karnına ve günde 3 sefer tüketilir.  Aç karnına içilirse adet söktürücü etkisi daha fazla olur.

SON YAZILAR