Ana Sayfa Genel Sağlık

2018 Aşı Takvimi

2018 Aşı Takvimi

Her gün yüzlerce bebek dünyaya gelmektedir. Bu bebeklerin daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi ve gelecekte karşılaşabileceği hastalıklara karşı daha önceden önlem alınması için belli gün ve aylar da hastalıklara karşı koruyucu aşı yapılması gerekir. Güncel 2018 aşı takvimi olan, yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda yıl içinde yapılması gereken aşı türlerine yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Yeni Doğan Güncel Aşı Takvimi 2018

2018 aşı takvimi

Hepatit A: Bebek ve çocuklarımızı Hep A virüsüne karşı korumak amacıyla yapılır. Karaciğer hastalığına neden olan bu hastalığa karşı korur.

Hepatit B: Hep B virüsüne karşı koruma sağlar. Bu hastalık çocuğunuzun ölümüne neden olabilir aynı zamanda ağır karaciğer hasarına sebep olabilmektedir.

Su çiçeği: Bu aşı %90’na varan koruma sağlamaktadır. Su çiçeği aşısı olan bireyin su çiçeği geçirme olasılığı vardır. Fakat küçük birkaç belirti ile hastalık geçer.

KPA: Konjuge pnömokok aşısıdır. Pnömokok hastalığına karşı korur. Streptococcus Pneumoniae bakterisinin sebep olduğu bu hastalık temas yoluyla bulaşmaktadır.

BCG(Verem): Eski zamanlarda çoğu insan bu hastalığa yakalanmaktaydı. Verem mikrobunun sebep olduğu bu hastalık solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Tüm organlara bulaşabilir en sık akciğerleri etkilemektedir. Verem aşısı bu hastalığa karşı çocuklarınızı korur.

OPA: Bu aşının açılımı Oral Polio dur. Çocuk felçlerine karşı korumak amacıyla yapılır.

DaBT – İPA – HİB: Karma bir aşıdır. Altı çeşit hastalığa karşı koruma sağlar. Bu hastalıklar Tetanoz, Aselüler, İnaktif Polio Aşısı, Difteri, Hemofilus Influenza Tip b, Boğmaca gibi aşıları kapsar.

KKK: Kabakulak, kızamık ve kızamıkçık hastalıklarına karşı korur. Bu hastalıklar solunum yolu ile bulaşmaktadır.

Td: Erişkinlerde görülen difteri tipi Tetanoz aşısıdır.

DTaP (Difteri – Boğmaca – Tetanoz):  Tetanoz, boğmaca ve difteri hastalıklarına karşı koruma sağlar. Difteri kendini Boğaz yarası, yüksek ateş, halsizlik gibi belirtiler ile gösterir. Hastalık ilerledikçe zor nefes alma, doku büyümesi gibi sorunlarada yol açar. Tedavi edilmezse felç ve kalp yetmezliği gibi sorunlara neden olabilir. Tetanoz kas kasılmaları, kas spazmlarına ve sonunda felce kadar götürebilen ağır bir hastalıktır. Boğmaca ise kendini öksürük nöbetleriyle göstermeye başlar. Bu hastalıkta ateş görülmez, görülsede hafiftir.

SON YAZILAR